Svätojakubská pešia púť portugalská trasa do SANTIAGA - kombinovanou dopravou

Svätojakubská pešia púť portugalská trasa do SANTIAGA - kombinovanou dopravou
Doprava: letecká, autobusová
Odchod: Budapešť
Počet dní: 13
Strava: 3x raňajky, 1x večera
Cenová kalkulácia zájazdu

13 - dňový pútnický zájazd s kombinovanou dopravou, odlet z Budapešti, späť autobusom, 3x raňajky, 1x večera, duchovný doprovod

 

Camino Portugeze – od 12. storočia až do súčasnosti smerujú pútnici z Lisabonu, Santarém, Coimbry, Porta, Braga... po tejto trase až do Santiaga.Trasa je obohatená prítomnosťou historických miest,  kostolov, kláštorov, kaplniek, Božích múk, mostov... Trasa začína na brehu rieky Minho v meste Tui a končí pri hrobe sv. Jakuba.


Program zájazdu:


1.deň: transfer z Bratislavy do Budapešti, odlet do Lisabonu, podvečer presun do Fatimy jedného z najznámejších pútnických miest v Európe. V roku 1917 sa tu trom deťom zjavovala Panna Mária. Deti dostali posolstvo, známe ako Fatimské proroctvo. Až 70 000 ľudí bolo pri poslednom zjavení 13. októbra svedkom výnimočného fenoménu na oblohe, ktorý sa nazval „tanec slnka“. Ubytovanie.

2.deň: po raňajkách  náboženský program vo Fatime. Bazilika s hrobmi blahoslaveného Františka a Hyacinty Marto a tiež sestry Lucie. Svätá omša, krížová cesta, osobné modlitby pri Kaplnke zjavení, adorácia. V poobedňajších hodinách odchod do Ponte de Lima, cestou návšteva rodného domu troch vizionárov Lucie Santos, Francisca Marto a Jacinty Marto v Aljustreli, ubytovanie v Albergue/refigio.

3–8. deň: ráno začína pešia púť, ktorá trvá 5 dní, je dlhá 115 km a vedie cez malebnú Galíciu. Začíname kratšou trasou, ubytovanie už v popoludňajších hodinách.  Provinciou preteká toľko malých riek, že si vyslúžila názov „krajina Tisícich riek“. V stredoveku boli vybudované pre pútnikov prichádzajúcich po Portugalskej ceste z juhu románske kostoly, mnohé zachované dodnes. Tuy – Kláštor sv. Doroty, kde žila sestra Lucia. Opevnená katedrála nad mestom chránila hranice a zvonku vyzerá ako hrad. Ďalej vedie cesta cez Porrino, známe exportom ružového granitu a cez mestečko Redondela, kde sa každoročne koná gastronomický festival a servírujú sa malé sépie „choco“. Zachoval sa románsky farský kostol zasvätený sv. Faustovi. K najvýznamnejším moderným stavbám mesta partí viadukt na trase Vigo – Ourense – Madrid. Caldas de Reis – je považované za záhradu Galície. V r. 400 sa tu konal Galicijský koncil /zasadanie biskupov/. Od roku 569 sídlo biskupa. Medzi pútnikov, ktorí mesto navštívili patril aj sv. Tomáš z Cantenburry. Je mu zasvätený kostol vybudovaný na mieste kráľovského paláca. V architektúre kostola sú zakomponované pôvodné časti paláca, v ktorom sa narodil panovník Alfonz VII. Preto v názve „de Reis“. Za vlády Filipa II. mesto získalo nezávislosť. Usadilo sa tu veľa šľachticov, ktorí boli oslobodení od daní. Padrón - staroveké rímske mesto Iria Flavia, rodisko viacerých básnikov a spisovateľov. Podľa tradície tu v 9. stor. našli zabudnutú hrobku apoštola Jakuba Väčšieho. Miestne biskupstvo bolo potom preložené spoločne s relikviami do Santiago de Compostela, kde bola súčasne založená katedrála. Padrón tak stratil význam a stal sa jednou z mnohých zastávok na Portugalskej Svätojakubskej pútnickej ceste. Podľa tradície tu mal sv. Jakub prvú kázeň v Hispánii. Po jeho smrti jeho učeníci Teodor a Athanasius preniesli hlavu a telo svätca z Jeruzalema v kamennej lodi, ktorú priviazali k veľkému kameňu pedron. Naša trasa prechádza okolo zrúcanín hradu Rocha Vella, kým vstúpime  do Santiaga de Compostela. Mesto bolo založené k uchovaniu pozostatkov sv. Jakuba apoštola, Náboženský program v Santiagu de Compostela, návšteva Baziliky sv. Jakuba s jeho relikviami. Vyzdvihnutie špeciálneho dekrétu tzv. Compostela, ktorý pútnik obdrží na základe predloženia dokladu pútnika „ Credencial del Peregrino“, do ktorého cestou zbiera pečiatky.  V podvečerných hodinách presun na ubytovanie smerom na Oviedo.

9.deň: ráno odchod do Ovieda – Stojí tu katedrála v štýle vrcholnej gotiky s hrobmi astúrskych kráľov a zlatý retábulum zo 16. storočia. Najväčším pokladom katedrály je Camara Santa, kaplnka z 9. stor. V Katedrále Najsvätejšieho Spasiteľa sa uchováva vzácna relikvia, ktorá vykazuje množstvo podstatných zhôd s Turínskym plátnom. Jedno zo stredovekých svedectiev o pútnikoch do Compostely hovorí o prítomnosti šatky v Oviede: „A cestou do mesta Compostela sa zastavovali v Oviede, aby vzdali úctu Pánovi. Lebo tam sa nachádzajú relikvie, ktoré skutočne patria k starobylej tradícii, a ich spojitosť s umučením  Krista sa nikdy nespochybňovala.“ Šatku nazývali Sudarium Domini alebo Ježišova posmrtná šatka, svätá omša.Pokračovanie do Lúrd, príchod neskoršie večer. Ubytovanie.

10.deň: Lurdy, najznámejšie francúzske pútnické miesto, kde sa v roku 1858 v jaskyni zjavila Panna Mária celkove 18 krát chorľavému dievčaťu – Bernadette Soubiousovej. Zjavenia boli oficiálne uznané cirkvou v roku 1862. Postupne na miesto zjavení začali prichádzať mnohí ľudia a bolo zaznamenaných veľa zázračných uzdravení. Náboženský program, prehliadky, baziliky, modlitby, návšteva bazénov, krížová cesta. Popoludní eucharistická procesia s požehnaním chorých. Po večeri medzinárodná modlitba ruženca  a nezabudnuteľný sviečkový sprievod. Ubytovanie.

11.deň: po raňajkách svätá omša, odchod cca o 10.00 hod. Večer ubytovanie na francúzskej riviere.

12.deň: Nice – jedno z centier Azúrového pobrežia a Francúzskej riviéry. Pobyt na pláži. Možnosť prechádzky palmovou  promenádou, malebnými úzkymi uličkami presýtenými morským vzduchom. Okrem krásnych slnečných pláží ponúka Nice aj mnoho atrakcií, kultúrnych a historických pamiatok. Medzi zaujímavosti patrí  Staré mesto – Vieille Ville s jedinečnou architektúrou barokových pamiatok, Katedrála Sainte Reparate, kvetinový trh, lemovaný kaviarničkami a obchodíkmi, hrad Colline du Chateau. Odchod podvečer cez Taliansko a Rakúsko.

13.deň: príchod v poobedňajších hodinách.


Pútnický program je spojený s každodennou svätou omšou!

Termíny/Cenník:
TermínDopravaStravaCena / os.
17.07. - 29.07.2018kombinovaná3x raňajky, 1x večera395 € + príplatky
Cena zahŕňa/nezahŕňa:

Cena zahŕňa:
letecká doprava Budapešť - Lisabon
Transfer na letisko do Budapešť
lux bus
4 x ubytovanie po trase

3 x raňajky

1 x večera
sprievodca, duchovný doprovod

 

Cena nezahŕňa:
letiskové poplatky 120,- €
komplexné cestovné poistenie 26,- €
ubytovanie po pešej trase, ktorá je lemovaná ubytovňami označenými ako „Albergue/refugio“ alebo jednoduché hotely (zaplatíte pred odchodom podľa aktuálnej ceny)
mestská taxa
sedadlo v prednej časti autobusu 15,- €