Apartmány Slnečnica / Zemplínska Šírava - len v našej ponuke!, viac info ››
Navštívte s nami tie najznámejšie pútnické miesta celého sveta !, viac info ››
Široká ponuka poznávacích zájazdov !, viac info ››
Cestujte s CK MANDORA i za EXOTIKOU !, viac info ››

Cyprus

Ostrov Cyprus, nazývaný je aj ako Afroditin ostrov, je tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori a leží v jeho severovýchodnej časti. Geograficky patrí toto územie k Ázii. Nachádza sa v subtropickom podnebnom pásme a má 300 slnečných dní v roku. Turistická sezóna je tu dlhá, od apríla až do novembra.
Podnebie ostrova charakterizujú hlavne suché, veľmi horúce letá s teplotami okolo 30 °C, vo vnútrozemí často i okolo 40 °C. Pomerne chladno a daždivo je len v januári a februári. Teplota mora nikdy neklesá pod 16 °C, v najteplejších letných mesiacoch vystúpi až na 28 °C. Ostrov Cyprus má niekoľko kilometrov dlhé piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do mora, vhodné pre deti. Pláže sú verejné, bez poplatku, platí sa len za prípadný prenájom lehátok a slnečníka,sú vybavené sprchami, reštauráciami a kioskami. V Larnace je piesok tmavšej hnedej farby, v stredisku Ayia Napa je bledý, skoro až biely.
Cyprus sa vo všeobecnosti delí na 2 časti – severný a južný Cyprus. Grécky Cyperčania obývajú južnú časť ostrova, kým turecký Cyperčania obývajú zvyšnú tretinu severnej časti ostrova. Časový posun - o 1 hodinu viac ako na Slovensku. 


Na Cypre môžete stráviť krásnych 8/11/12/15 dní v SEVERNEJ ČASTI ostrova v oblastiach ako Kyrenia, Famagusta a Bafra s odletom z Košíc alebo Bratislavy alebo v JUŽNEJ ČASTI v letovisku Paphos, Ayia Napa, Larnaca, Limassol, Protaras  na 8/11/12/15 dní s odletom z Bratislavy.

 

 


TIPY NA VÝLET:


TROODOS - KYKKO – cyperské pohorie Troodos  a najvyššie položená osídlená horská dedinka s rovnakým názvom, z ktorej je možné v letných mesiacoch absolvovať nenáročnú túru k vodopádom na Cypre. Návštívte tiež najslávnejší a najbohatší kláštor Kykko na ostrove. Vo svojej zbierke vlastní množstvo vzácnych ikon, najcennejšia je ikona Panny Márie.

NIKÓZIA (južná časť ostrova) – hlavné mesto,  po turecky nazývané Lefkosa. Najnavštevovanejším miestom je malebná historická časť Starého mesta a k najznámejším pamiatkam patrí Arabahmedova mešita a knižnica založená sultánom Mohamedom II. Voľný čas možete stráviť nakupovaním i na jednej z najrušnejších ulíc Nikózie - Ledra Street. Navštívite tiež Byzantské múzeum ikon a Galériu umenia. Prejdite pešo na severnú časť a navštívte miestny bazár alebo chrám Agio Sofia.

FAMAGUSTA – SALAMIS – VAROSA  (mesto duchov) – prehliadka starovekého mesta Salamis s nádhernými pamiatkami (rímske športoviská, kúpele, divadlo) a kostolom sv. Barnabasa (malé archeologické múzeum), katedrály z obdobia Lusignanov. Prezrite si i Othelovú vežu, benátske opevnenie, mešitu Lala Mustafu Pašu. Nevynechajte i návštevu mesta Varosa, ktorému sa hovorí „mesto duchov“.

PAPHOS - kúzelné mestečko plné atmosféry starobylej cyperskej kultúry a mentality figuruje na zozname svetového dedičstva organizácie UNESCO. Najnavštevovanejším miestom je Grécka skala (Petra tou Romiou) na krásnej pláži, kde podľa povesti vystúpila z penivých morských vĺn bohyňa Afrodita. Každá žena, ktorá sa tu umyje, skrásnie a omladne. Ďalším lákadlom sú oblasť Nea Paphos so zbierkou farebných mozaík v tzv. Dionýzovej vile, Hrobky kráľov – kresťanské katakomby ukryté v hore Fabrica a Odeon, kostol i malebný prístav, ktorý stáži stará benátska pevnosť.

KARPAZ a hrad KANTARA – polostrov Karpaz sa nachádza na severovýchodnom cípe ostrova. Vďaka svojej faune a flóre bol región vyhlásený za chránenú prírodnú rezerváciu. Dôležitým pútnickým miestom gréckych pravoslávnych veriacich je kláštor Sv. Ondreja. Stredoveký križiacky hrad Kantara bol postavený vo výške 630 m. n. m a odtiaľ je nádherný výhľad na celý polostrov. V oblasti Karpaz tiež môžete navštíviť Korytnačiu pláž, ktorá sa v letných mesiacoch stáva miestom hniezdenia korytnačiek.

KYRENIA – najmodernejšie mesto na Severnom Cypre, spojenie kyrenijskej histórie a novodobej súčastnosti. Nenechajte si ujsť hrad Sv. Hilariona, ktorá je najväčšou pevnosťou na ostrove. Pevnosť bola inšpiráciou pre Watla Disneyho pri tvorbe rozprávky o Snehulienke a siedmich trpaslíkov. Ďalšou významnou pamiatkou je opátstvo v Bellapais, ktoré patrí medzi majstrovské diela gotického štýlu. V meste Kyrenia môžete navštíviť pevnosť v prístave, múzeum lodných vrakov prípadne si len tak posedieť v jednej romatickej kaviarničke v prístave.

LODNÝ VÝLET – celodenná plavba loďou, ktorá začína v malebnom prístave Kyrenia a pokračuje pozdĺž celého pobrežia oblasti Kyrenia. Z dvojposchodovej lode môžete obdivovať pôsobivé pamiatky na pobreží i panorámu miestneho pohoria v pozadí. Počas plavby bude niekoľko zastávok v krásnych malých zátokách s možnosťou kúpania. Obed bude podávaný na palube lode formou bufetu (v cene), bar s nápojmi a nanukmi bude k dispozícií počas celej plavby (za poplatok). Orientačná cena fakultatívneho výletu je 35 €/ osoba. 

 • Hotel sa nachádza priamo pri pieskovej pláži, cca 15 km od centra Famagusty a cca 40 km od letiska Ercan (Lefkosia).
  Cena: od 559 €
 • Hotel situovaný neďaleko krištáľovo čistého mora ponúka svojim hosťom tie najlepšie podmienky pre plnohodnotný oddych.
  Cena: od 574 €
 • Príjemný, živý hotelový komplex nachádzajúci sa na jednej z najkrajších piesočnatých pláží na Severnom Cypre. Vďaka krásnej pláži a dostupnosti do centra mesta Famagusta je hotel ideálny pre rodiny s deťmi
  Cena: od 686 €
 • Tento jedinečný hotelový komplex sa nachádza 8 km od mesta Kyrenia (autobus od hotela za poplatok), priamo na nádhernej hotelovej pieskovej pláži
  Cena: od 707 €
 • Hotel sa nachádza v bezprostrednej blízkosti centra Kyrenie s pôsobivým prístavom, starobylými hradbami, reštauráciami, barmi a miestnymi obchodníkmi so suvenírmi. Hotel ponúka náročnejším klientom výborné podmienky
  Cena: od 719 €
 • Štýlový hotel postavený podľa Artemidinho chrám sa nachádza na východnom cípe Severného Cypru v novovznikajúcej turistickej oblasti Bafra
  Cena: od 724 €
 • Hotel sa nachádza v severovýchodnej časti Cypru. Od starobylého centra Famagusta je vzdialený asi 42 km (za poplatok premáva hotelový autobus), od letiska Ercan v Nikózii približne 72 km.
  Cena: od 754 €
 • Hotel Cypria Maris je určený len pre dospelých klientov. Tento špičkový hotel prešiel v sezóne 2012 rekonštrukciou a je vhodný aj pre náročnejšiu klientelu.
  Cena: od 931 €
 • Hotel leží v centre turistického mestečka Protaras približne 45 km od medzinárodného letiska v Larnake. Je postavený priamo pri jednej z najkrajších pláží Fig Tree Beach s nádherným výhľadom na záliv Fig Tree Bay.
  Cena: od 933 €
 • Hotel sa nachádza v centre turistického mestečka Protaras s množstvom obchodíkov, reštaurácií a barov, asi 45 km od medzinárodného letiska v Larnake, priamo pri jednej z najkrajších pláží na Cypre - Fig Tree Beach.
  Cena: od 956 €