GRECKO - TURECKO po stopách sv. Pavla - s kombinovanou dopravou

GRECKO - TURECKO po stopách sv. Pavla - s kombinovanou dopravou
Doprava: letecká, autobusová
Odchod: Bratislava
Počet dní: 8
Strava: polpenzia
Cenová kalkulácia zájazdu

8 - dňový pútnický zájazd s kombinovanou dopravou, tam autobusom, polpenzia, duchovný doprovod

 

Solúň - Philipy - Canakkale - Trója - Bergamo - Efez - Pamukkale Antiochia v Pizidii - Kappadokia - Kaymakli - Goreme - Istanbul

 

Program:

 

1. deň: Odchod podvečer, nočná jazda do Solúne (Thessalonik). Eventuálne prelet do Thessalonik za príplatok.

2. deň: Po príchode ubytovanie, krátky oddych. Solúň - Thessaloniky, hlavné mesto egejskej oblasti, pôsobisko sv. Pavla, prehliadka mesta a kostola sv. Cyrila a Metoda. Večera.

3. deň: Odchod do starobylého mesta Philipi, kde pôsobil sv. Pavol. Pavol navštívil Filipy na druhej misijnej ceste v r. 50/51 a založil tam prvú kresťanskú obec na európskej pôde. Prvou kresťankou sa stala istá žena menom Lýdia, predavačka purpuru z mesta Tyatiry a s ňou iné ženy. Na tretej misijnej ceste Pavol navštívil Filipy ešte dvakrát. Kresťania tejto malej cirkevnej obce pochádzali zväčša z pohanstva a vyznačovali sa osobitnou oddanosťou Pavlovi a jeho učeniu.  Pokračovanie v ceste do Turecka, ubytovanie, večera.

4. deň: Canakkale, prehliadka Homérovej Tróje – starovekých ruín známych 10-ročnou vojnou medzi trójskymi a gréckymi vojskami, nasleduje návšteva Bergama, jedného z najstarších a najimpozantnejších miest Turecka ležiaceho neďaleko pozostatkov Pergamonu. Prehliadka pôsobivej Akropoly v Pergamone. Odchod na ubytovanie v hoteli v Kusadasi, večera.

5. deň: Odchod do starobylého mesta Efez s návštevou jedného zo siedmich divov sveta – Chrámu bohyne Artemis. Uvidíte tu najrozsiahlejšie a najzachovalejšie antické pamiatky ako Celsovu knižnicu, amfiteáter, Agoru, ale aj kresťanské pamiatky ako hrobku Sv. Jána a dom, kde údajne žila a zomrela Panna Mária zo Selcuku, nasleduje prehliadka antického kúpeľného mesta Hierapolis z čias Rímskej ríše. Program pokračuje smerom k jedinečnému prírodnému fenoménu Pamukkale – „bavlníkovým vodopádom“ s liečivými termálnymi prameňmi. Ubytovanie a večera.

6. deň: Odchod do Antiochie v Pizidii. Návšteva antického mesta Antioch Ad Pisidiam, bola tu významná rímska kolónia, je známe tým, že tu sa sv. Pavol po prvý krát pokúsil obrátiť pohanov na kresťanskú vieru.  Pisidianská Antiochia znamenala významný zlom v službe sv. Pavla, pretože práve tu  vznikla prvá kresťanská komunita. Zrúcanina Pisidian Antioch leží asi kilometer severne od moderného mesta Yalvaç a 110 kilometrov západne od mesta Konya. Návšteva významného  archeologického areálu a archeologického múzea Yalvaç. Večera, ubytovanie.

7. deň: Pokračujeme cez mesto Konya, kde sv. Pavol a sv. Barnabáš hlásali kresťanskú vieru potom, čo boli vykázaní z Antiochie. Konal sa tu v roku 253 n.l. jeden z prvých cirkevných koncilov. Odchod do Kappadokie. Návšteva tejto oblasti patrí medzi najsilnejšie zážitky, ktoré si z Turecka odveziete. Tu sa skrývali prví kresťania a v snahe uniknúť prenasledovaniu, vyhĺbili do pieskovcových skál veľa svojich príbytkov a chrámov v pozoruhodnej  harmónii, ktorá pripomína mesačnú krajinu. Krajinu fantastickej  pevnosti a magických komínov budete obdivovať v podzemnom meste Kaymakli. Prehliadka tejto rozprávkovej oblasti pokračuje návštevou najznámejšieho regiónu Kappadokie – mestečka Goreme. Prehliadka prírodného múzea s množstvom krásnych chrámov postavených priamo v skale, ktoré doposiaľ slúžia miestnemu obyvateľstvu ako obchody alebo pracovné dielne vo vás zanechá neopakovateľné dojmy.

8. deň: Odchod na letisko do Kayseri. Po prílete celodenná prehliadka mesta, najznámejšie pamiatky, ako  námestie Hipodrom, Yerabatan Saray s podzemnými cisternami, ktoré slúžili ako zásobáreň vody, Modrá mešita sultána Ahmeda v starom meste, ďalej jeden z najväčších skvostov celého Turecka – Topkapi palác s mnohými pokladmi Osmanskej ríše. Chrám Božej Múdrosti - Aya Sofia. Veľký Bazár, kde si v centre tureckých obchodníkov vychutnáte čaro obchodovania a zjednávania cien. Večer odlet do Viedne a následne transfér do Bratislavy.

 

Sprievodca: Mons. Ján Majerník

Pútnicky program je spojený s každodennou svätou omšou!

Termíny/Cenník:
TermínDopravaStravaCena / os.
21.05. - 28.05.2018kombinovaná6x polpenzia495 € + príplatky
Cena zahŕňa/nezahŕňa:

Cena zahŕňa:
Letenka Kayseri – Istanbul, Istanbul  - Viedeň
6  x ubytovanie s polpenziou v 2-3 lôžkových izbách
doprava luxusným klimatizovaným autobusom počas celého okruhu
odborný sprievodca – kňaz

 

Cena nezahŕňa:
servisné poplatky 125,- €
bakšišné 30,- €/os. /platí sa priamo sprievodcovi/
komplexné cestovné poistenie 16,- €
transfer z letiska 10,- €
sedadlo v prednej časti autobusu 15,- €

Možné príplatky:
letenka do Thessalonik z Bratislavy, resp. Viedne (za aktuálnu cenu)
vstupy na mieste