KLENOTY ŠKANDINÁVIE, SVÄTCI, NAJKRAJŠIE FJORDY, VODOPÁDY ZEM TRÓLOV A VIKINGOV - aj z Košíc

KLENOTY ŠKANDINÁVIE, SVÄTCI, NAJKRAJŠIE FJORDY, VODOPÁDY ZEM TRÓLOV A VIKINGOV - aj z Košíc
Doprava: autobusová
Odchod: Bratislava, Košice
Počet dní: 11
Strava: bez stravy
Cenová kalkulácia zájazdu

11-dňový poznávaco-pútnický zájazd, autobusom, kňaz, sprievodca, odchod z Košíc smerom na Bratislavu

 

Poľsko, Švédsko, Nórsko, Dánsko, Nemecko


Po stopách sv. Brigity, spolupatrónky Európy, sv. Heleny, sv. Olafa, sv. Erika. Najkrajšie severské katedrály, úžasné fjordy, aj ten najdlhší a najhlbší v Európe, vodopády, najväčší európsky ľadovec

 

Program zájazdu:

1.deň Odchod zo Slovenska vo večerných hodinách.

2.deň Príchod do historického mesta Gdaňsk. Hlavné mesto námornej dopravy a obchodu, spolu s mestami Gdyňou a Sopoty tvorí aglomeráciu nazvanú Trojmestie. Gdaňsk hanzovné mesto si zachovalo krásnu architektúru, Staromestskú radnicu. Sieňový kostol Panny Márie dlhý 105 m je jeden z najväčších tehlových kostolov na svete, má 30 kaplniek. Gotický kostol sv. Brigity, raritou je jeho jantárový oltár, sv. omša. Nočný trajekt do Karlskrona.

3.deň Príchod do švédskeho prístavu Karlskrona v ranných hodinách, cesta do mesta sv. Brigity - Vadstena, kláštor a kostol s ostatkami sv. Brigity - spolupatrónky Európy, zámok kráľa Gustáva Vasu, najstaršia radnica vo Švédsku. Odchod do Štokholmu. Prehliadka Starého mesta s kľukatými uličkami, kostolom Storkyrkan, Nemeckým kostolom so zvonkohrou, kráľovským palácom a švédskym parlamentom. Z veže mestskej radnice sa nám otvorí neopísateľný výhľad na celé mesto, nazývané "Benátky severu". Ubytovanie v okolí Štokholmu.
4.deň Pokračovanie prehliadky Štokholmu. Môžeme vidieť unikátnu vojnovú loď Vasa kráľa Gustáva Vasu, ktorú po 333 rokoch vytiahli z morského dna, navštíviť akvárium alebo skanzen. Po obede odchod do Uppsaly, prehliadka najväčšej škandinávskej katedrály, s hrobmi Gustáva Vasu, Carla Linného a sv. Erika, patróna Švédov. Prehliadka mesta, najstaršej škandinávskej univerzity. Večer odchod, nočná jazda do najvýznamnejšieho stredovekého pútnického mesta v Škandinávii Trondheimu.

5.deň Prehliadka Trondheimu - 3. najväčšieho mesta Nórska. Do 16. storočia známeho ako Nidaros / "ústie rieky Nid" /. Dnes sa tak nazýva len katedrála, ktorá je najkrajšou stredovekou budovou v Škandinávii. Je postavená na hrobe nórskeho kráľa a národného patróna sv. Olafa. Arcibiskupský palác, most Bybrua, Stiftsgarden - v súčasnosti oficiálna kráľovská rezidencia, najväčšia drevená budova v celej severnej Európe. Presun do Andalsnes na západnom pobreží, ubytovanie pri fjorde.
6.deň Pobyt a oddych pri fjorde - jacuzzi, vodné bicykle, lov rýb,.... Nocľah pri fjorde.
7.deň Jazda po slávnej Ceste trollov - stúpanie 11 serpentínami, z horského sedla klesanie k hlbokému priesmyku Gubrandsjuvet až do pavučiny množstva fjordov, plavba trajektom cez fjord Norddalsfjorden "Zlatou cestou severu" k fjordu Geirangerfjorden  pamiatka UNESCO / a do turistickej osady Geiranger. Fakultatívne plavba k vodopádom Sedem sestier, Nápadník a Nádej. Prechod oblasťou najväčšieho ľadovca európskej pevniny - Jostedalsbreenu k najdlhšiemu a najhlbšiemu škandinávskemu fjordu - Sognefjorden, po jeho prekonaní príchod na nocľah v blízkosti druhého najväčšieho mesta Nórska Bergen.

8. deň Bergen - prechádzka historickým centrom okolo hanzovných domov Bryggenu, pamiatky UNESCO, návšteva známeho rybieho trhu, fakultatívne možnosť výstupu vyhliadkovou lanovkou na horský hrebeň nad mestom, odkiaľ sa otvára panoramatický výhľad na mesto obklopené desiatkami ostrovov. Popoludní odjazd smerom na východ Nórska, prechod trajektom cez fjord Hardangerfjorden majestátnym priesmykom Mabodalen, jazda serpentínami k mohutným vodopádom Voringfossen a po najrozsiahlejšej európskej náhornej plošine - Hardangervidda, prejazd 200 km dlhým údolím Hallingdalen, príchod do Osla, ubytovanie.

9.deň Prehliadka nórskej metropoly Oslo. Katedrálny chrám sv. Olafa, prehliadka pešej zóny Karl Johansgate, kde sú rozsiate hlavné budovy mesta - Parlament, Univerzita, Národné divadlo, Kráľovský palác. Presun na polostrov múzeí - Bygdoy / autentická polárna loď Fram, na ktorej sa plavili polárni dobyvatelia Nansen, Amundsen a Sverdrup k severnému a južnému pólu, múzeum Kon Tiki -  lode Ra II Thora Heyerdala, tri vikingské lode, staré viac ako tisíc rokov. Presun do Göteburgu nocľah.

10.deň Krátka prehliadka Göteburgu, cesta do Malmo. Prejazd cez Öresundský most, ktorý spája dánske hlavné mesto Kodaň so švédskym Malmo ponad Sundský prieliv. Je najdlhším kombinovaným (železnica/cesta) mostom na svete. Most slávnostne otvorili 1.7. 2000 dánska kráľovná  Margaréta a švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv. Prvýkrát sa od doby ľadovej stalo, že je Škandinávsky polostrov pripojený k pevninskej Európe, vďaka nemu, trvá cesta z Malmö do Kodane 35 minút. Prehliadka Kodane, založenej roku 1167. Mesto má zvláštny charakter so svojimi nádhernými medenými strechami a vežami, historickými stavebnými dielami ako aj početnými námestiami so studňami a sochami. Prejazd trajektom do Nemecka. Prejazd Nemeckom a Poľskom na Slovensko.

11.deň Návrat na Slovensko v neskorých hodinách.

 

Ubytovanie: 1x trajekt, 1 x Štokholm ubytovanie s raňajkami, hotel F1, 1 x Oslo hotel  ubytovanie s raňajkami, 1 x Bergen, 2 x Andalsnes ubytovne pri nórskych fjordoch (ubytovanie s možnosťou použitia kuchynky, viacposteľové izby ) možnosť priplatiť si dvojposteľovú izbu

Termíny/Cenník:
Termín DopravaStravaCena
27.07. – 06.08.2019autobusovábez stravy754 €
Cena zahŕňa/nezahŕňa:

Cena zahŕňa: lux bus, nočný trajekt Gdyňa – Karlskrone (ubytovanie v 4-lôžkovej kajute), trajekty prejazd nórskymi fjordami, trajekt z Dánka do Nemecka, vyhliadková  plavba po Geiranger fjorde, 6 x nocľah, kňaz, sprievodca

Ubytovanie: 1x trajekt, 1 x Štokholm ubytovanie s raňajkami, hotel F1, 1 x Oslo hotel  ubytovanie s raňajkami, 1 x Bergen, 2 x Andalsnes ubytovne pri nórskych fjordoch (ubytovanie s možnosťou použitia kuchynky, viacposteľové izby ) možnosť priplatiť si dvojposteľovú izbu

Cena nezahŕňa: komplexné cestovné poistenie 2€/deň – 22 €

Možný príplatok: dvojposteľová izba v Bergen a Andalsnes 2 x 25, – €